Toplam Mesafe

174 km

Başlangıç

Konya / Bozkır

Bitiş

Antalya / Gündoğmuş

Kontenjan

25 Kişi

Tur Programı

Konya Bozkır ilçe merkezinden başlayan yürüyüşümüz; taş döşeli yolları, sarnıçları, köprüleri, hanları, vadileri, yaylaları, geçerek Toros dağlarını kuzeyden güneye aşarak Antalya ili Gündoğmuş ilçesinde son bulmaktadır. Tarihin her dönemine şahitlik edeceğiniz bu rotada aynı zamanda eşsiz deneyimler elde ederek doğanın ihtişamına kapılacaksınız.

Toplam Mesafe: 174 Km. (9 gece, 10 gün)

Günlük ortalama katedilen mesafe 20 km. (parkurların zorluk derecesine ve özelliklerine göre değişim gösterebilmektedir.)

Başlangıç: Konya/Bozkır

Bitiş: Antalya/Gündoğmuş

Zorluk Derecesi: Her seviye doğa yürüyüşçüsü için uygun parkur ve etaplar bulunmaktadır.

Zorluk Derecesi: Her seviye doğa yürüyüşçüsü için uygun parkur ve etaplar bulunmaktadır. 

PAKETLER

Konaklamalı

Rotanın tamamının yürüneceği 10 günlük (174km) uzun mesafeli doğa yürüyüşü.

Konaklama Türü: Çadır kampı.

Lojistik: Konya merkezden rota başlangıcına transfer ve günlük etaplar arasındaki büyük kamp çantasının gece konaklama yapılacak kamp alanına transferi.

Günübirlik

Rotanın genelinin içinden ayrı olarak, Seçeceğiniz ara etaplarda günübirlik 8-20 km. arası yürüyüşler.

ISAURIA YOLU

İki bin yıl önce yürür gibi yürüyeceğiniz bir yol!

Roma Antik yollarından olan Isauria Yolu’nda binlerce izin üzerinde yürümek için bize katılın.

Roma için yol ağları egemenliğin en önemli simgelerinden ve iktidar araçlarından biriydi. Merkezi idareye eyaletlerden adeta uçarcasına haber taşıyan kurye teşkilatı(Curcus Publicus) bütün imparatorluğu Roma’dan yönetebilme imkanı sağlamaktaydı. Dolayısıyla, egemenlikleri altındaki topraklarda olup bitenleri mümkün olan en kısa sürede öğrenebilmek ve iktidarlarını bu sayede pekiştirebilmek için bütün Roma İmparatorları daha iyi ve daha kısa yolların inşasına, yol bakımı ve denetimine büyük önem vermişlerdir. Nitekim, fetihlerin ardından bir bölgenin eyaletleştirme sürecindeki ilk aşamalarından biri kentlerin yol ağıyla birbiriyle bağlanmasıydı. Bu yollardan birisi de Isauria Bölgesi’nde yaşayan ve yerel bir halk olan Homanadlar ile Isaurialıların topraklarını Roma’nın egemenliği altına almak için inşa edilmişti. İsauria yolu Isauria Vetus’dan(Bozkır’dan) başlayıp Gündoğmuş’a kadar uzanıyor. Binlerce yıldır kullanılan bu yollar tuz yolu, kervan yolu ya da Romalıların kullandığı ismi ile Via Sebaste Yolu olarak günümüze kadar varlığını sürdürmüştür.

Isauria Yolu, Torosların içinden Bozkır’dan(Konya) başlayıp Akseki’de(Antalya) ve Gündoğmuş(Antalya) köylerinden, yaylalarından geçerek Gündoğmuş ilçe merkezinde biten toplam 174 kilometre uzunluğunda bir yürüyüş yoludur.

Isauria Yolu trekking rotası; Konya’nın Bozkır ilçesinden başlayarak Dikilitaş Yaylası’ndan Dipsiz Göl’e, Sultan Muğarı, Boğazyurt, Halkalıyazı, Sineklibucak, Kalkantaşı ve Göktepe Yaylaları üzerinden düğmeli evlerin olduğu Sarıhacılar’a ve Akseki’ye uzanıyor. Trekking rotası;  Murtiçi ve Fersin’den Sarp Kanyonu’na devam ederek Senir içinden geçerek Gündoğmuş’da son buluyor.  Yol üzerinde taş döşeli antik yolların yanı sıra sarnıçlar, han yıkıntıları, kuyular, tarihi köprüler yer alıyor. 

Yol, 11 günlüktür. Toplamda 174 km’dir.

Yolun tamamının rota bilgileri, etapları tarihi ve kültürel değerlerini anlatan ve yolun kolay bir şekilde yürünmesini sağlamayı amaçlayan profesyonel bir şekilde hazırlanmış Isauria Yolu rota kılavuzu kitapçığına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://dijitalkitabim.com/kitaplar/kulturel/Isauria-Yolu/index.html

 

Powered by Wikiloc

Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz

Dahil Olanlar